alternatywa dla autocad
Previous Next Play Pause
1 2 3

Twórcom ZWCADa nie udało się dotychczas opracować środowiska programistycznego dla LISP. O ile jest mi wiadomo, prace takie trwają, niestety przewidywany czas realizacji nie jest mi znany, do czasu wydania takiego środowiska musimy więc radzić sobie ogólnie dostępnymi narzędziami. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy zwykły podstawowy edytor tekstu np. Notatnik. Ja używam programu Notepad++ z kilku powodów:

  1. Kolorowanie składni. Dzięki temu łatwo jest czytać kod, wiemy co jest nazwą funkcji, a co jej parametrami. Można też w łatwy sposób sprawdzić które nawiasy są pozamykane (a to bardzo ważne a można się w tym pogubić, po kliknięciu nawiasu podświetla nam się odpowiadający mu nawias otwierający lub zamykający.
  2. Kolorowanie wystąpień wyrazów. Dzięki temu łatwiej jest odnaleźć te same funkcje, zmienne itp
  3. Autouzupełnianie. Domyślnie jest to wyłączone, ale można ustawić podpowiedzi czyli zaczynamy pisać np. nazwę funkcji, a program podpowiada resztę. Mała rzecz a cieszy, zwłaszcza, gdy trzeba napisać np. vlax-ename->vla-object.
  4. Makra. Istnieje możliwość nagrywania makr i przypisywania im skrótów klawiaturowych.
  5. Zwijanie wierszy. Przy większych plikach znalezienie np. określonej funkcji może być uciążliwe, dzięki tej opcji możemy zwinąć wiele wierszy i widoczna będzie tylko pierwsza linia.
  6. Program jest darmowy.
Debugowanie możemy wykonać jedynie w ZWCAD przez wykonanie programu i sprawdzanie zachowania.

Ciekawostką dla wybitnie zainteresowanych może być, że do tworzenia procedur LISP nie jest potrzebny żaden dodatkowych program, w linii poleceń ZWCADa, można po prostu pisać polecenia, które będą się wykonywały. Niedogodność tego rozwiązania polega na tym, że co się napisze to się wykona od razu, ale żeby to powtórzyć po wyłączeniu ZWCADa, trzeba pisać od początku. Na pewno lepiej zapisać treść w pliku lsp i wczytywać to wielokrotnie.

Niemniej pierwszy sposób jest szybki przy debugowaniu (sprawdzaniu działania) - łatwo można sprawdzić wartość dowolnej zmiennej w każdej chwili.

Pobierz program Notepad++ |    Pobierz ZWCAD

Ostatnie filmy na naszym kanale YouTube

Jak stworzyć cyfrową mapę topograficzną. Ile jest pomników przyrody w Sopocie?

10.07.2025
Dzisiaj stworzymy mapę topograficzną Sopotu. Wstawimy zarys budynków, drzew oraz dróg. Na koniec zastanowimy się jak policzyć ile jest pomników przyrody w Sopocie.Jak uzyskać dane SHP z Geoportalu - https://youtu.be/vclWFrcUpagWięcej o ZWCAD https://www.zwcad.pl/programy-cad/z... oraz o nakładce ZWGeo https://www.zwcad.pl/nakladki-na-zw...Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału!#ZWCAD2026 #CAD #SHP #ZWSoft #ZWCADPolska #GIS #ZWGis #ZWGeo

Sprawdzamy głębokość kopalni w Bełchatowie

26.06.2025
Za pomocą ZWCAD i darmowej nakładki ZWGis wczytamy mapę dróg oraz zabudowań Bełchatowa. Następnie z ogólnodostępnego serwisu pobierzemy rzędne punktów znajdujących się na terenie kopalni Bełchatów. Na podstawie rzędnych sprawdzimy głębokość kopalni.Jak uzyskać dane SHP z Geoportalu - https://youtu.be/vclWFrcUpagWięcej o ZWCAD https://www.zwcad.pl/programy-cad/z... oraz darmowej nakładce ZWGis https://www.zwcad.pl/nakladki-na-zw...Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału!#ZWCAD2026 #CAD #SHP #ZWSoft #ZWCADPolska #GIS #ZWGis

Import SHP do ZWCAD

16.06.2025
Pokazaliśmy jak wyeksportować z Geoportalu dane granic administracyjnych, budynków i ulic w formacie SHP, oraz jak wczytać te dane do ZWCAD.Link do aplikacji ZWGis https://www.zwcad.pl/nakladki-na-zw...Więcej informacji oraz wersję próbną programu znajdziesz na naszej stronie: https://www.zwcad.pl/programy-cad/z...Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału!#ZWCAD2026 #CAD #SHP #ZWSoft #ZWCADPolska #GIS
Wczytaj więcej...